Zmiany w prawie oświatowym i prawie pracy w 2025 roku.

Korzyści

1

Umiejętność interpretacji nowych regulacji prawnych i przygotowanie szkoły do wdrożenia zmian.

2

Dokonanie oceny, w jakim zakresie zmienią się warunki planowania i wypłacania różnych składników wynagrodzenia nauczycielom, warunki zatrudniania nauczycieli, awans zawodowy, ocena pracy oraz ewidencja czasu pracy.

3

Przygotowanie kadr pod kątem planowanych zmian w Karcie Nauczyciela i Kodeksie pracy

4

Usystematyzowanie nowych obowiązków pracodawcy wynikających z istoty zmian a także ustalenie realnej możliwości delegowania uprawnień na innych pracowników, w szczególności odpowiedzialnych za prowadzenie kadr.

5

Przygotowanie szkoły do planowanych zmian w prawie oświatowym, w tym organizacji religii, edukacji zdrowotnej i innych zmian wynikających z założeń resortu edukacji.

Opis

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze zmianami w prawie oświatowym i prawie pracy, zarówno tymi, które już zostały przyjęte i opublikowane, jak również planowanymi. Jednym z kluczowych obszarów prawnych omawianych podczas szkolenia będzie nowelizacja Karty Nauczyciela, która obejmuje korzystniejsze niż obecnie rozwiązania zawarte w pragmatyce zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania, czasu pracy, ochrony stosunku pracy. Omówione zostaną także założenia zmian w awansie zawodowym i ocenie pracy, nawiązywaniu umów o pracę i ewidencjonowaniu czasu pracy nauczycieli. Omawiane podczas szkolenia zagadnienia uwzględniają również zaplanowane przez resort pracy zmiany w Kodeksie pracy, które będą miały wpływ na organizację pracy szkoły, w tym nowe zasady ustalania stażu pracy, zmiany w definicji mobbingu i dyskryminacji czy nowe rozwiązania w zakresie bhp dotyczące maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy oraz nowe warunki korzystania ze zwolnień lekarskich oraz zmiany w profilaktyce zdrowotnej i medycynie pracy. Szkolenie ilustruje nie tylko źródła prawa, ale przede wszystkim ich właściwą linię interpretacyjną, tak ważną dla dyrektora, zwłaszcza na etapie wdrażania zmian. Omówione zostaną planowane terminy wejścia w życie zmian a także zostaną wskazane skutki organizacyjne i kadrowo-płacowe tych zmian.

Program szkolenia

  • Zmiany w przepisach prawa oświatowego
  • Planowane zmiany w wymaganiach kwalifikacyjnych nauczycieli
  • Zmiany w zasadach nadawania tytułu profesora oświaty
  • Planowane zmiany w Karcie Nauczyciela
  • Wzrost wynagrodzenia minimalnego i jego konsekwencje prawne oraz planowany wzrost minimalnych stawek wynagrodzeń dla nauczycieli.
  • Planowane zmiany w Kodeksie pracy. Weryfikacja niekaralności w szkole – planowane zmiany w tzw. „ustawie Kamila”.
  • Nowe pakiety obowiązkowych i fakultatywnych badań w ramach medycyny pracy i profilaktyki zdrowotnej.
  • Nowe zasady korzystania ze zwolnień lekarskich (praca dodatkowa, wyjazdy zagraniczne, wykonywanie obowiązków służbowych).

Polecane szkolenia dla rady pedagogicznej

MASZ PYTANIE ZWIĄZANE Z TYM SZKOLENIEM?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu

Poznaj nasze serwisy zewnętrzne

Baza nauczycieli

Społeczna inicjatywa
Grupy Eko-Tur

dowiedz się więcej
Edurada

Portal dla
zaangażowanych
w edukację
- dla pasjonatów
nauki i rozwoju

dowiedz się więcej
Primopsyche

Niepubliczna poradnia
psychologiczno
- pedagogiczna

dowiedz się więcej

Śledź nas